Tarihi Sözler Sözleri

Bu sayfada Tarihi Sözler ile ilgili tüm dünyaya damga vurmuş en popüler ve çok beğeneceğiniz sözler yer almaktadır. Tarihi Sözler sözlerini okumanın yanında sözleri favorilerinize ekleyebilir ve yorumlar yaparak sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz. Bu sayfada Tarihi Sözler ile ilgili toplam 10 söz yer almaktadır. Sitemize siz de Tarihi Sözler ile ilgili söz ekleyebilir öneri ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Sitemiz ve sayfamız hakkında eleştiride bulunmak ya da sitemize güzel sözler eklemek isterseniz bize yorum bölümümüzden ulaşabilirsiniz. .


 • Tarihi Sözler

  ‘70 sente muhtacız. ’ türkiye’nin en çok başbakan olma rekorunu elinde bulunduran siyasisi süleyman demirel’in incilerinden biridir. Türkiye’de 70’lerin sonunda yaşanan ekonomik krize atfen sarf edilmiştir. Demirel, dış ticaret açığındaki artışı ve döviz darboğazını bu sözle ifade etmiştir.

  Tek Oku

 • Tarihi Sözler

  ‘allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın’ istiklal marşı şairi mehmed akif ersoy, hastayken, içlerinde yazar tarık us’un da bulunduğu bir grup, ziyaretine gider. Ziyaretçilerden birinin, “istiklal marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı?” sorusuna akif bu cevabı verir.

  Tek Oku

 • Tarihi Sözler

  ‘asmayalım da besleyelim mi?’ 12 eylül askerî darbesinin mimarı ve 7. Cumhurbaşkanı kenan evren, darbenin ardından gerçekleşen idamlar üzerine bu meşhur yorumu yapmıştır. Bu dönemde yaklaşık 7 bin kişinin idamı istenmiş, askerî yargıtay 124 idama hükmetmiş, bunların 50’si infaz edilmiştir.

  Tek Oku

 • Tarihi Sözler

  ‘geldim, gördüm, yendim’: roma imparatoru sezar’a ait bu söz, pontus asıllı basforos kralı ıı. Pharnake ile şimdiki tokat’ın zile ilçesinde yapılan savaş sonunda söylenmiş. Galip gelen sezar, roma senatosu’na yolladığı mektupla savaşın neticesini bildirir: “geldim, gördüm, yendim. ”.

  Tek Oku

 • Tarihi Sözler

  ‘halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi.

  Tek Oku

 • Tarihi Sözler

  ‘işte paşam, istanbul’ 1949- 957 tarihleri arasında istanbul valiliği ve belediye başkanlığı yapan ord. Prof. Dr. Fahrettin kerim gökay’ın, ismet inönü’ye söylediği meşhur söz. 1950 seçimlerinden önce seçim konuşmasını yapan inönü’ye kalabalığı gösteren gökay, ‘işte paşam, istanbul’ demiştir. Ancak seçim, chp açısından bir hüsranla neticelenmiş ve chp o yıl istanbul’dan hiç milletvekili çıkaramamıştır.

  Tek Oku

 • Tarihi Sözler

  ‘sen de mi brütüs?’: roma imparatoru sezar’ın ölümü, kalabalık bir grubun kendisine saldırması sonucu gerçekleşmiştir. İsyancılara karşı bir müddet direnen imparator, kendisini bıçaklayanlar arasında evlatlığı brütüs’ü de görünce bu sözü sarf etmiştir.

  Tek Oku

 • Tarihi Sözler

  ‘yaratılanı hoş gör yaradan’dan ötürü’ yunus emre’nin insanlık sevgisi, allah’a olan muhabbetiyle açıklanır.

  Tek Oku

 • Tarihi Sözler

  Bir kadında zeka aranılan bir özellik değildir. Önemli olan sadakattir. Benim annem bir dahi değildi ama alman ülküsüne benim gibi üstün bir evlat yetiştirdi!

  Tek Oku

 • Tarihi Sözler

  Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’ kanuni sultan süleyman,bir şiirinde yer alan bu beyti, hasta yatağına düştüğünde söylemiş. Beyitte geçen ilk ‘devlet’ ‘makam- mevki’ anlamında kullanılmış, ikinci kez geçen ‘devlet’ ise ‘saadet’ manasında söylenmiştir.

  Tek Oku

Söz Arama

Sevilen Sözler

Bu site tüm dünyada etki yaratmış sözleri aramanızı sağlayan bir arama motorudur. Sitemizde 75.000'den fazla sayıda söz bulunmaktadır. Beğendiğiniz sözleri saklayabilir ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.