Söz Arama

Bahtımın kökü yeşerip dal budak da verse eğretidir bu ömür diye giydiğin elbise; mıhları gevşek bir gölgeliktir beden çadırı, pek dayanma sakın ne kad...
Cehennemi gerçekten bilmek mi istersin? dünyada cehennem, ehil olmayanla konuşmandır.
Okunu attı mı ölüm, siperler boşuna; o şatafatlar, altınlar, gümüşler boşuna.
Hayat yangın gibidir. Yoldan geçenin unuttuğu alevler, rüzgarın önüne katıp savurduğu küller; işte bir insan ömrü gelip geçmiştir.
Bizim sarap icmemiz ne keyfimizden,ne dine, edebe aykiri gitmemizden,bir an gecmek istiyoruz kendimizden: icip icip sarhos olmamiz bu yüzden.
Dunyayı yeniden yarataydı, yaratırken de beni yanında tutaydı ; derdim : "ya benim adimi sil defterinden,ya da benim diledigimce yarat dunyayı.
Kimi dinde imanda buldu yolu kimi akıl, bilim yolunu tuttu. Derken ses geldi karanlıklardan: gafiller! doğru yol ne odur, ne bu!
Bir yürek ki yanmaz yürek denir mi ona sevmek haram yüreğinde ateş olmayana bir günü sevgisiz geçirdinse yazık en boş geçen günün o gündür inan bana.
Ne bilginler geldi, neler buldular! mumlar gibi dünyaya ışık saldılar. Hangisi yarıp geçti bu karanlığı? birer masal söyleyip uyuya kaldılar.
Gün doğarken sabah horozları niçin acı acı bağrışırlar, bilir misin? tan yerini gösterip derler ki sana: bir gecen geçti gidiyor; sen nerdesin?