Söz Arama

Bahtımın kökü yeşerip dal budak da verse eğretidir bu ömür diye giydiğin elbise; mıhları gevşek bir gölgeliktir beden çadırı, pek dayanma sakın ne kad...
Okunu attı mı ölüm, siperler boşuna; o şatafatlar, altınlar, gümüşler boşuna.
Hayat yangın gibidir. Yoldan geçenin unuttuğu alevler, rüzgarın önüne katıp savurduğu küller; işte bir insan ömrü gelip geçmiştir.
Cehennemi gerçekten bilmek mi istersin? dünyada cehennem, ehil olmayanla konuşmandır.
Dunyayı yeniden yarataydı, yaratırken de beni yanında tutaydı ; derdim : "ya benim adimi sil defterinden,ya da benim diledigimce yarat dunyayı.
Kimi dinde imanda buldu yolu kimi akıl, bilim yolunu tuttu. Derken ses geldi karanlıklardan: gafiller! doğru yol ne odur, ne bu!
Bizim sarap icmemiz ne keyfimizden,ne dine, edebe aykiri gitmemizden,bir an gecmek istiyoruz kendimizden: icip icip sarhos olmamiz bu yüzden.
Bir yürek ki yanmaz yürek denir mi ona sevmek haram yüreğinde ateş olmayana bir günü sevgisiz geçirdinse yazık en boş geçen günün o gündür inan bana.
Ne bilginler geldi, neler buldular! mumlar gibi dünyaya ışık saldılar. Hangisi yarıp geçti bu karanlığı? birer masal söyleyip uyuya kaldılar.
Girme şu alçakların hizmetine: konma sinek gibi pislik üstüne. İki günde bir somun ye, ne olur! yüreğinin kanını iç de boyun eğme.