Söz Aramaİmanın dört rüknü vardır: allah’a tevekkül etmek, allah’ın kazasına rıza göstermek, allah’ın emrine teslim olmak ve herşeyi allah’a havale etmek.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.81.112.7

Yorum Yok

Bu söze ilk yorumu siz yazın.

Bu Kategorideki Diğer Sözler

Adi insan kimdir? diye sorduklarında imam: sahip olduğu şey, kendisini allah’tan alıkoyan (gafil eden) kimsedir. Buyurdular.
İmanın dört rüknü vardır: allah’a tevekkül etmek, allah’ın kazasına rıza göstermek, allah’ın emrine teslim olmak ve herşeyi allah’a havale etmek.
Öyle bir gün gelir ki, afiyet(rahatlık) on cüz’ olur. Dokuz cüz’ü insanlardan uzaklaşmakla ve bir cüz’ü de susmakla sağlanır.
Ailesini geçindirmek için rızık peşinde olan kimsenin mükafatı, allah yolunda cihad eden kimsenin mükafatından daha fazladır.
Mü’min, kendisinde üç haslet olmadıkça mü’min olmaz; rabbinden bir sünnet, peygamber’inden bir sünnet ve imamından bir sünnet. Rabbinden olan sünnet, ...
Boş işler, boş sözleri gerektirir.
İman, farzları yerine getirmek, haramlardan kaçınmak, kalple allah’ı tanımak, dille ikrar etmek ve azalarla amel etmektir.
Dosta karşı alçak gönüllü, düşmana karşı tedbirli, halka karşı da güler yüzlü ol.
Susmak bir nevi hikmettir. Boş yere konuşmamak muhabbeti artırdığı gibi, her hayrın da rehberidir.
İlim olgunluk ve ilim, derin anlayışın nişanelerindendir. Susmak, hikmet kapılarından bir kapıdır. Susmak (boş yere konuşmamak) muhabbbet kazandırdığı...